Terleme Botoksu

2 Nis

Ter bezlerinin aşırı çalışması nedeniyle, cilt üzerine salgılanan ter oranının fazla artmasına aşırı terleme denir. Terleme botoksu, aşırı terleme sorununu çok kısa süre içinde ortadan kaldırır. Botulinum toksini kullanılarak yapılan botoks, ter bezlerini uyaran madde salınımını önler, aşırı terleme sorununu ortaya kaldırır.

Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı terleme sorunu sosyal, iş hayatı, günlük yaşamı oldukça önemli etkileyen bir problemdir. Aşırı terleme sorunu olan kişiler sadece havanın sıcak olduğu zamanlarda gerçekleşmez, havanın soğuk olduğu zamanlarda bu durum insanları rahatsız eder. 

Aşırı terleme problemi primer ve sekonder olmak üzere ikiye ayrılır. Primer bölgesel aşırı terleme şikayetinde altta yatan başka hastalık yoktur, kişinin genel sağlık durumu gayet iyidir. Toplumda yaygın olarak rastlanan aşırı terleme türü, primer  bölgesel hiperhidroz şikayetidir.  Nedeni tam olarak bilinmez. Genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Sekonder hiperhidrozis ise başka hastalık nedeniyle meydana gelen aşırı terleme durumudur.

Sekonder hiperhidroze (aşırı terlemeye) neden olan başlıca hastalıklar şunlardır:

  • Hipoglisemi (diyabet)
  • Hipertiroidi (tiroid)
  • Obezite (aşırı kilo)
  • Alkolizm
  • Menopoz
  • Kalp yetmezliği
  • Solunum yetmezliği

Aşırı Terleme Nerelerde Görülür?

Sürekli terleme, el, ayak, koltuk altı, yüz ve kalça bölgesinde daha yaygın görülür. 

El ve koltuk altında gerçekleşen yüksek terlemeye sebep olan sinirler göğüs boşluğunda omurganın yanında, kaburgaların üzerinde bulunur. 

Yüksek terleme nadiren  tek el veya tek koltuk altı gibi, tek taraflı görülebilir. Primer hiperhidroz hastaları genellikle gündüzleri bu sorunu yaşar, geceleri yüksek terleme gerçekleşmez.

Çocuklarda Aşırı Terleme Yaşanır mı?

Primer hiperhidroz, çocukluk yaşlarından itibaren görülebilen bir şikayettir. Primer hiperhidroz olan kişiler 10 yaşından itibaren bu sorunu yaşamaya başlayabilir. Küçük yaşlarda tespit edilen aşırı terleme sorunu tedavi edilmezse ömür boyu sürer. Hastalığın en sık 18-25 yaş aralığında görülür.

Aşırı Terleme Kendi Kendine Geçer mi?

Primer hiperhidroz hastalığının şiddeti çoğunlukla yaşın ilerlemesiyle artar. Sürekli terlemeye neden olan bu hastalık tedavi edilmesi gereken bir durumdur.  Primer hiperhidroz çok nadirde olsa kendiliğinden geçebilir.

Botoks Terlemeyi Önler mi?

İnsan vücudunda ter bezleriyle sorumlu olan sempatik olarak adlandırılmış sinir sistemi vardır.  Botoks işlemi, sempatik sinir sistemi uçlarını engeller, iletişimi keser, sürekli terleme sorununa iyi gelir.

Sürekli terlemeye neden olan bu hastalık terleme botoksu sayesinde oldukça kısa sürede tedavi edilir.

Terleme Botoksu Nedir?

Sürekli terleme tedavisinde bazı ilaçların, cerrahi işlemlerin yeri vardır. Ancak terleme botoksu, aşırı terleme şikayeti olan kişilere çok kısa süre içinde çözüm sunan bir uygulamadır. 

Terleme botoksu,  primer hiperhidroz şikayeti olan kişilerin yaygın olarak tercih ettiği bir işlemdir. İşlemin kısa sürmesi ve tedavinin  kısa sürede etki etmesi popülerliğinin artmasının en büyük nedenlerindendir.

Terleme Botoksu Neye Yarar?

 Ter bezlerinin sürekli çalışması, sürekli terlemeye yani primer hiperhidroz hastalığına yol açar. Primer hiperhidroz nedeni tam olarak bilinmeyen bir durumdur.

Terleme botoksu, sürekli terlemeye neden olan ter bezlerindeki sinir uyarımlarını bloke ederek engeller. Bu sayede aşırı terleme sorununu gidermeye yarar.

Terleme Botoksu Nasıl Yapılır?

Terleme botoksu işleminde, ter bezlerinde olan sinir uçları engellenir. İşlem öncesi lokal anestezik kremler sayesinde bölge uyuşturulur. Bu sayede hasta hiçbir acı ve ağrı hissetmez.

Terleme botoksu ortalama olarak 15 dakika süren bir işlemdir. İşlem sonrası kişi günlük yaşantısına geri dönebilir. 

Terleme Botoksu Ne Zaman Etki Eder?

Terleme botoksu, başarı oranı oldukça yüksek olan bir tedavidir. Bu nedenle popülerliği her geçen gün artar.

Bu tedavi üstelik çok kısa süre içinde etki eder.

Terleme botoksu ortalama olarak bir hafta içinde etkisini gösterir. Terleme botoksunun  etkisi kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama altı ay sürer. 

Terleme Botoksu Nerelere Yapılır?

Terleme botoksunun yapıldığı başlıca bölgeler şunlardır:

Ense terlemesi için botoks;

Ense bölgesinde görülen aşırı terleme toplumda oldukça sık görülen bir şikayettir.  Özellikle fazla kilolu kişilerde daha fazla görülür. Ense bölgesine uygulanan  terleme botoksu sayesinde bu şikayet ortadan kalkar.

Avuç içi ve el terlemesi botoksu;

Aşırı terleme şikayetinin en sık yaşandığı ve kişilerin en fazla rahatsızlık duyduğu bölgelerden biri avuç içi ve el bölgesidir. Avuç içi ve el bölgesinde yaşanan bu şikayet günlük yaşamı oldukça olumsuz etkiler, hatta kişinin kendine olan güvenini azaltır. 

Terli elle dolaşmak başta tokalaşmak olmak üzere birçok sosyal faaliyeti önleyebilir.  Bu sorunu gidermek için avuç içi ve el botoksu oldukça etkili bir yöntemdir.

Avuç içi ve el botoksu, parmak uçları, avuç içi bölgesi, el bileklerine kadar olan bölgenin cilt altına uygulanır.

El ve avuç içine uygulanan terleme botoksu 4-7 gün içinde etkisini gösterir.

Yüz Bölgesine Terleme Botoksu Yapılır mı?

Yüz bölgesine botoks çoğunlukla estetik amaçlı uygulanır.  Özellikle kırışıklık ve çizgileri yok etmekteki etkisi nedeniyle yüz botoksu sıklıkla rağbet görür.

Ancak  toplumda oldukça fazla görülen yüz terlemesi içinde terleme botoksu yapılır.  Özellikle alın bölgesinde görülen aşırı terleme için bu işlem etkilidir. Vücudun diğer bölgelerinde görülen aşırı terlemede olduğu gibi, yüz bölgesinde görülen  primer hiperhidroz sorunu içinde botoks ter bezlerine uygulanır ve şikayet ortadan kaldırılır.  Terleme botoksunun yapıldığı bir diğer bölge ise, göğüs (meme altı) bölgesidir.

Paylaş:
Leave comment

Adres

Aydın / Nazilli

Telefon

(️0530) 885 68 60

WhatsApp

Soru Sor

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmts: 09:00-18:00