Skar Tedavisi (Yara İzi Tedavisi) 

9 Mar

Vücutta birçok nedenden dolayı yaralar meydana gelir. Yaranın oluşma şekli ve nedeni ismini belirlemede etkilidir. Skar yaralarını insan vücudunda oluşan şikayetlerden biridir.  Doğal olaylar sonucu oluşabildiği gibi cerrahi işlemler nedeniyle de oluşabilir.

Skar Nedir?

Skar; doğal yaralanma nedeni yada cerrahi işlemler nedeniyle oluşan yaralardır.  Cerrhi operasyonlarda, keserek açmanın ardından derinin dermis tabakasında hasar oluşur. Derinin iyileşmesi sonucu fonksiyonel deri dokusunun bağ dokusu yer değiştirmiş olur, bunun sonucu doku uyuşmazlığı oluşur, iz meydana gelir. Bu olay halk arasında “ameliyat izi” olarak bilinen doku uyuşmazlığı da skarın bir örneğidir. Skar, bedenin kendi kendini iyileştirmesi sonucu geriye kalan bir izdir. 

Skarın meydana geldiği bölge kişinin ruh halini olumsuz etkileyebilir, bazı psikolojik sorunlara neden olabilir.

Skar (Yara İzi) Neden Oluşur?

Skar olarak bilinen yara izleri, aslında vücudun bir mucizesidir. İnsan dokusunun doğasında olan iyileşme sonucu geri kalan izlerdir. Cilt üzerinde meydana gelen yaralar, yaralı bölgenin kendi dokusuyla tedavi edilmez. Yaralar vücut tarafından oluşturulan farklı bir doku ile iyileşir. Skar yanı yara izlerinin oluşmasının ana nedeni budur.

Bu izler kişinin cilt rengine göre farklı olur. Koyu tenli kişilerde zamanla koyu lekelere dönüşebilir. 

Açık tenli insanlarda ise, iz ilk başta pembemsi veya kırmızı renktedir. Sonrasında cildin kendi renginden daha koyu ya da açık hale gelebilir.

Skara neden olan bazı sebepler şunlardır:

 • Kaza sonucu yaralanmalar
 • Cerrahi işlemler sonucu oluşan ameliyat izleri
 • Hayvan saldırısı sonucu oluşan yara izleri
 • Yanık izleri
 • Akne izleri
 • Sivilce izleri
 • Enjeksiyon izleri

Skar (Yara İzi) Tedavisi

Yara izleri vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilir. Yüzde oluşan akne skarı (akne izi) insanları sıklıkla şikayetçi olduğu durumların başında gelir. Cerrahi işlem sonrası geriye hatıra kalan dikişi izleri de yaygın olarak görülen durumlardandır. Skarın iyileşmesinde yara izinin türü (ameliyat izi, akne izi ve benzeri), iz oluşan bölge (yüz, sırt, bikini bölgesi gibi), izin ne zaman meydana geldiği, izin derinliği, cilt tipi gibi kriterlere bakılır.

Skar İzlerine Ne İyi Gelir?

Hastada oluşan skar izinin türü, zamanı, derinliği, kişinin cilt yapısı, yara izinin hangi bölgede olduğu kriterleri belirlendikten sonra uygun tedavi belirlenir. Skarın iyileşmesi için kullanılan başlıca teknikler şunlardır:

Dermapen ile Yara Tedavisi

Dermapen, en yaygın cilt yenileme işlemlerinden biridir. Bu tedavide cildin kolajen üretimi artırılır, cildin kendini yenilemesi sağlanır.  Dermapen işlemi yüz, sırt, kol, kala gibi bölgelere uygulanabilir. Dermapen tedavisi, mikroenjeksiyon yöntemle yapılır. 

Özellikle akne, sivilce izlerinde dermapen tedavisi oldukça güzel sonuçlar verir.

Bu tedavi, diğer yara tedavilerle beraber ortak da kullanılabilir.

Dermapen Nasıl Yapılır?

Dermapen tedavisinde deri üzerine mikroenjeksiyon yöntemi ile minik kanallar açılır. Cilt doğası gereği bu minik yaraları kapatmaya başlar ve bunun için kolajen üretimini artırır.

Dermapen tedavisinde cildin ihtiyaç duyduğu mineraller, vitaminler ve asitler cilde verilir. Tüm bunlar sonucu cilt kendini yeniler, akne ve sivilce izleri kaybolur.

Lazer Tedavileri

Lazer ile yara izi tedavisi oldukça çok kullanılan bir tekniktir. Özellikle kabarık, koyu renkli yara izleri için lazer tekniği etkilidir.  Tedavide uygulanan lazer atışları sayesinde kabarıklık giderilir, değişen cilt rengi normale döndürülür.

Lazer ile skar tedavisi, yara izinin durumuna göre birkaç seans olabilir. Her bir seans ortalama olarak 10-15 dakika arası sürer. Lazer ile yara izi tedavisinde acı hissedilmez. Bu tedavi sonrası, doktor nemlendirici ve güneş kremi önerebilir.

Pb Serum ile Skar Tedavisi

Pb serumu, biyolojik sistemin önemli bir parçası olan enzimler oluşturur.  Enzimler sayesinde cilt kendini onarır ve yeniden inşaa eder. 

Kollajenaz, libazlar, hyaluronidaz, keratinaz,  Pb serumun içinde bulunan bazı enzimlerdir.  

Dermabrazyon

Dermabrazyon, sivilce izleri gibi skar tedavisinde oldukça sık kullanılır. Bu işlem halk arasında  “zımparalama” olarak bilinir. 

Dermabrazyon yara izi tedavisinde, cildin üst tabakası hafifçe zımparalanır. Bu sayede cilt pürüzsüz hale gelir ve yumuşar, sivilce izleri yok edilir.

Zımparalama olarak bilinen dermabrazyon işlemi, dövme izleri ve diğer yara izleri, su çiçeği izleri, cilt lekeleri için de tercih edilir.

Dermabrazyon iyileşme süreci birkaç gün sürebilir. Zaman içinde işlem yapılan bölge eski ten rengine döner.

Enjeksiyonlar

Yara izi tedavisinde enjeksiyonların yeri de vardır. İlaç doğrudan yara izi üzerine uygulanır. Bu sayede yara izi küçülür ve düzleşir.

Basınç ile yara izi tedavisi

Yara üzerine baskı uygulayarak yara izinin derinleşmesi ve büyümesini önleyen tedavi tekniğidir. Elastik bandaj, pansuman gibi malzemeler basınç için kullanılabilir.

Akne Skar İzleri Nasıl Geçer?

Akne skar izleri, en yaygın yara izi şikayetleri arasında yer alır. Tedavi edilmeyen akne ve sivilceler iz bırakarak kişiyi olumsuz etkileyebilir. 

Akne skarı (sivilce izi) tedavisinde farklı yöntemler vardır. En yaygın tercih edilen akne skar izi tedavileri şunlardır:

 • Dermapen
 • Dermabrazyon (zımparalama)
 • Lazer ile akne (sivilce) izi tedavisi
 • Kimyasal peelingler

Keloid Skar Nasıl Tedavi Edilir?

Keloid skar,  yaranın hasarlı iyileşmesi sonucu, kabarık nodül tarzı oluşumlardır. En karakteristik özelliği cilt zemininden daha kabarık ve sert olmasıdır. Keloid skar, normal yara izlerinden daha fazla kaşınabilir. Vücudun omuz, göğüs kafesi, kol gibi bölgelerde daha sık görülebilir.

Keloid skar tedavisinde enjeksiyon, basınç gibi farklı teknikler uygulanır. Uygulanacak tedavi yöntemi doktor kontrolünden sonra belirlenir.

Paylaş:
Leave comment

Adres

Aydın / Nazilli

Telefon

(️0530) 885 68 60

WhatsApp

Soru Sor

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmts: 09:00-18:00