Saç Mezoterapisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

9 Mar

Saç mezoterapisi, saç sağlığı için gerekli olan aminoasit, vitamin ve minerallerden oluşan solüsyonun saç derisine mikroenjeksiyon yöntemiyle uygulanmasıdır.  Saç mezoterapisi sayesinde, saç kaybettiği sağlığına geri kavuşur, dökülmeler durur.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saçların sağlıklı olması ve dökülmemesi için bazı vitamin, mineral ve amino asitlere ihtiyaç vardır. Ancak yaşın ilerlemesi, sağlıksız yaşam koşulları gibi birçok etken nedeniyle bu değerler azalır, saç sağlığını kaybeder.

Saç mezoterapisi, saç sağlığı için gerekli olan kalsiyum, manganez, iyot, çinko,bakır, demir, selenyum, potasyum gibi vitamin ve mineralleri, keratin tabakası için önemli olan ajanları ve bazı amino asitleri saçlı deriye enjekte etmektir. Bu işlem için ince uçlu iğneler kullanılır.

Saç Mezoterapisi Ne İşe Yarar?

Saç mezoterapisi, birçok saç sorunun tedavisinde kullanılan en gözde tedavilerden biridir. Saç mezoterapisi sayesinde uyuyan saç ampulleri aktif hale getirilir, saç köklerinin ihtiyaç duyduğu besinler takviye edilir.  Bu sayede saç eski sağlığına kavuşur, canlı ve hacimli hale gelir, dökülmesi azalır ve kepek sorunu ortadan kalkar.

Saç Mezoterapisi Saç Çıkarır mı?

“Saç mezoterapisi saç çıkarır mı?” Sorusu bu tedavi hakkında en fazla merak edilen konulardan biridir. Bu sorunun cevabı; “evet, saç mezoterapisi saç çıkarır.” 

Bu tedavinin en büyük faydalarından biri, uyuyan saç hücrelerinin aktif hale getirilmesidir. Bunun yanında saç derisindeki kan dolaşımı sağlıklı hale getirilir.  Bu özellikler sayesinde saç dökülmesi minimuma iner, yeni saçlar çıkmaya başlar. 

Saç mezoterapisi öncesi ve sonrası karşılaştırdığında büyük değişimler kendini gösterir. Saç  mezoterapisi yaptıranların olumlu geri dönüşü tedavinin başarısını sergilemektedir.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi öncesi ve sonrası oldukça konforlu bir işlemdir. Uygulamadan önce saç derisine buhar banyosu yapılır, bu sayede saç derisi yumuşatılır, tüm hücrelerin açık olması sağlanır. Tedavi sonrası kişi günlük yaşantısına devam edebilir. 

Bu tedavide saç için gerekli olan mineral, vitamin, amino asit gibi değerler kokteyl olarak hazırlanır. Mezo kokteyl olarak adlandırılan bu karışım saçlı deriye küçük iğneler yardımıyla enjekte edilir. Bu işlem saç derisinin 2-4 mm altına yapılır. Bus ayede kan dolaşımı hızlandırılır, uyuyan saç hücreleri uyandırılır, saç derisinin ihtiyaç duyduğu besinler tamamlanır.

Bu tedavide kullanılan mezo kokteyl her hasta için özel, hastanın şikayetine göre  hazırlanır. 

Saç Mezoterapisi İşe Yarıyor mu?

Bu tedavide, saç sağlığı için ihtiyaç duyulan değerler kişiye özel mezo kokteyl sayesinde, doğrudan sorunlu  bölgeye uygulanır.   Mezoterapi karışımı olan mezo kokteylin içinde saçın sağlıklı büyümesine yardımcı B grubu vitaminler, saç yapısını güçlendiren bakır, çinko gibi mineraller, saç hücrelerini besleyen hyaluronik asit ve amino asitler  kullanılır. Saç mezoterapisi öncesi ve sonrası alınan görüntüler ve terapi yapılan kişilerin geri dönüşü tedavinin işe yaradığını gösterir.

Saç Mezoterapisi Kaç Seans Olmalı?

Saç mezoterapisi seans sayısı hastanın şikayet derecesine göre değişir. Kişiye özel yapılan bu tedavi de seans sayısı kişiye özel  planlanır.  Terapi yapılacak olan kişinin saç yıpranma seviyesi, saç dökülme derecesi ve saç teli yapısına göre tedavi planlanır. Tedavinin her seansı yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer.  Saç mezoterapisi ortalama seans sayısı ise 4- 10 arası değişebilir.

Saç Mezoterapisinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Bu tedavide kullanılan mezo kokteyl ilaç karışımı, hastanın muayene sonucuna göre belirlenir. Yapılan saç analizine göre saçın ihtiyaç duyduğu şu ilaçlar kullanılabilir:

  • Vitamin A, Vitamin B5, Vitamin C, Vitamin H, Multivitaminler
  • Magnezyum, Biotin, Kobalt, Ginkgo, Buflomedil, Minoxidil, Organik silisyum, Buflomedil, Hyaluronik asit, Amino asitler, Koenzim

Gibi maddeler ve damar genişleticiler tercih edilir.  Bu tedavi kadın ve erkeklerde yaygın olarak tercih edilir. Kadın ve erkeklerde kullanılan mezo kokteyl karışımlar farklı olabilir.

Saç Mezoterapisi Acıtır mı?

Saç mezoterapisi tedavisinde oldukça ince uçlu iğneler kullanılır. Uygulama sırasında iğne kaynaklı hafif acı duyulabilir. Terapide hissedilen bu acı hastanın acı eşiğine göre değişir. Bazı hastalar bu durumdan hiç rahatsız olmaz. Bu tedavide belirlenen türde ve dozda anestezik ilaçlar kullanılabilir. 

Saç Mezoterapisi Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Saç mezoterapisi, cerrahi bir işlem değildir. Bu tedavi işin uzmanı doktor tarafından yapılmalıdır. Uzman hekimler, saç mezoterapisinin ilk seanstan itibaren etki edeceğini belirtir.  Bu tedavinin ilk seansından itibaren saç derisi kaybettiği nemi geri kazanmaya başlar, saçlar canlı ve hacimli görüntüsünü kazanmaya başlar. Saç mezoterapisinin en etkili faydalarından biri de yeni saç çıkarmasıdır. Bu tedavi de 3-4 seans sonra yeni saç kökleri gözlemlenebilir. Tedavinin tam etkisinin görülme süresi her hastada farklı olabilir. Saç dökülmesi şikayeti ile tedavi gören hastalar daha ilk seans sonrası saç mezoterapi etkisini görür.Ortalama 3-4 ay içinde tedavinin tam etkisi görülebilir. Bu tedavi tam etki gösterebilmesi için hasta doktorun planladığı her seansa, zamanında gitmelidir.

Saç Mezoterapi Öncesi ve Sonrası

Saç mezoterapi öncesi ve sonrası dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Tedaviye başlamadan önce hasta kullandığı ilaç var ise doktora bildirmelidir.  Tedavi öncesi saçların temiz olması, yıkanması önerilebilir.  Ancak tedaviden sonra saçlar 1-2 gün yıkanmamalıdır.

Tedavi öncesi ve sonrası sigara, alkol gibi zararlı maddeler kullanılmamalıdır. Tedavi sonrası birkaç gün saç derisi güneş ışınlarından korunmalıdır.

Paylaş:
Leave comment

Adres

Aydın / Nazilli

Telefon

(️0530) 885 68 60

WhatsApp

Soru Sor

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmts: 09:00-18:00