Mezobotox Nedir? Mezobotoks Nasıl Uygulanır?

9 Mar

Mezobotox, son zamanların popüler olan kozmetik gençleşme yöntemidir. Bu işlemin en büyük özelliği kişinin doğallığını bozmadan, mimikleri yok etmeden daha canlı ve genç bir görünüm vermesidir.  Ünlü kişilerin yaygın olarak tercih etmesiyle popülerliği daha da artmıştır.

Mezobotox Nedir?

Mezobotox, doğrudan kas yapısı yerine, derinin alt katmanına botulinum toksin maddesi ve cilt için gerekli olan maddelerin enjekte edilmesidir. Bu işlemde cilde oldukça zengin bir solüsyon verilir. Bu sayede ciltde meydana gelmiş kırışıklıklar yok olur, cilt parlak ve eski sağlığına kavuşur. 

Sanatçı Botoksu/ Oyuncu Botoksu Nedir?

Mezobotox oyuncular, sanatçılar, spikerler gibi ünlü kişilerin sık sık yaptırdığı bir işlemdir. Televizyon ekranlarında sık sık görülen ünlü kişilerin rağbet ettiği bu işlem halk arasında “sanatçı botoksu”, “oyuncu botoksu”  olarak da bilinir.

Mezobotoks ile Botoks Arasındaki Fark

1980’li yıllardan beri kullanılan botoks, birçok estetik sorunlarını giderilmesinde ve  hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. Botoks uygulamasında botulinum toksin maddesi kas içine enjekte edilir.  Özellikle gençleşme alanında mucizeler yaratır, ayrıca birçok sağlık sorununda da kullanılır.  

Mezobotoks ise, alışılagelmiş botokstan farklılıkları olan bir uygulamadır. Bu işlem derinin kas yapısına yapılmaz, derinin alt tabakasına uygulanır.

Mezobotoks uygulamasında kullanılan solüsyon oldukça zengindir. Bu solüsyonun içinde, botoks işleminde  kullanılan botulinum toksin belirli dozda vardır. Ayrıca mezoterapi tekniğinde kullanılan hyaluronik asit, amino asitler, vitaminler, mineraller vardır.

Mezobotoks ile normal botoks arasındaki başlıca farklar şunlardır:

 • Mezobotoks, “sanatçı botoksu”, “oyuncu botoksu” olarak da bilinir. Bunun en büyük nedeni yüz mimiklerini yok etmeden gençleştirmesidir.
 • Doğallığı bozmadan sarkma ve kırışıklıkları yok eder.
 • Mezoterapi tekniğinde kullanılan cilt için yararlı birçok bileşenler de kullanılır. Bu sayede cildin zamanla kaybettiği değerler geri kazandırılır.
 • Cildin yağ ve ter bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Cildin aşırı terlemesini önler.
 • Sanatçı botoksu sayesinde cilt daha sıkı, pürüzsüz, ışıl ışıl parlak hale gelir.
 • Klasik botoks sadece kaş arası, alın, kaz ayağı bölgesine yapılabiliyor. Mezobotoks ise gözaltı bölgesi, ağız çevresi gibi botoksun direk yapılmadığı bölgelere uygulanabilir.

Mezobotoks Nasıl Uygulanır?

Mezobotoks öncesi, uygulama yapılacak bölge lokal anestezik kremle uyuşturulur. Bu sayede kişinin acı ve ağrı duyması önlenerek, işlem konforlu hale getirilir.

İşlem yapılacak bölgeye hazırlanan ve oldukça zengin içeriğe sahip olan mezoterapi solüsyonu enjekte edilir. Enjekte işlemi derinin alt katmanına, birer santim aralıklarla yapılır.

Mezobotoks uygulaması ortalama olarak 15-20 dakika sürer. İşlem yapılacak bölgenin büyüklüğü, işlemin zamanını değiştirir. 

İşlem sonrası kişi günlük yaşantısına devam edebilir.

Mezobotox Ne İşe Yarar?

Mezobotoks, botoks ile mezoterapinin etkilerinin birleşmiş halidir. Uygulamada, cildi besleyen, gençleştiren bileşenler cilde verilir.  Bu uygulama sayesinde cilt doğallığını kaybetmeden daha genç, parlak ve sağlıklı görünür.  Mezobotoks, cildin esnek yapısını artırır, cilt yenilenir. Tüm bunların yanında ilerleyen yaş, sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıkların neden olduğu kırışıklıkları yok eder.  Sanatçı botoksu, oyuncu botoksu  olarak da bilinen bu işlem sonrasında kişide mimik kaybı kaynaklı donuk ifadeye sahip olmaz. Bu özelliği sayesinde sanatçılar arasında oldukça yaygın tercih edilen bir uygulamadır. 

Mezobotoks Faydaları Nelerdir?

Oyuncu botoksu olarak biline bu işlemin başlıca faydaları şunlardır:

 • Oyuncu botoksu olarak bilinen bu işlem kişinin doğal yapısını bozmaz, yüz hareketlerini kısıtlamaz.
 • Cildin nem dengesini korur, aşırı terlemeyi önler.
 • Cildin esnekliğini artırır.
 • Ciltte meydana gelmiş kırışıklıkları yok eder.
 • Yüz ovalini eski haline getirmeye yardımcı olur.
 • Yanak ve çene kenarlarındaki sarkmaları yok eder.
 • Çene ovalini belirginleştirir.
 • Gıdı sarkmalarını azaltır.
 • Boyunda meydana gelen kırışıklıkları azaltır.
 • Dekolte bölgesinde meydana deformasyonları ve kırışıklıkları azaltır.

Mezobotoks Nerelere Yapılır?

Sanatçı botoksu, yanaklarda ve tüm yüz bölgesinde meydana gelen ince kırışıklıklara uygulanır.

 Gözaltı çevresi, ağız çevresi gibi botoksun direk uygulanmadığı bölgelerde oldukça etkilidir. 

Boyun ve dekolte bölgesine  mezoterapi yapılabilir. Kol içleri, eller, bacaklara rahatlıkla uygulanabilir. Bu işlem gözeneklerin sıkılaştırılması, cildin daha sağlıklı olması için de kolaylıkla yapılabilir.

Mezobotoks Kaç Seans Yapılır?

Mezobotoks, tek seansta biten bir uygulamadır.  Ancak kişinin cilt yapısı, ihtiyacı, yaşı, cildin sarkma seviyesi  gibi etkenler seans sayısını birden fazla yapabilir. Bu işlem düzenli yapıldığı takdirde oldukça güzel sonuçlar verir.

Mezobotoks Etkisi Ne Zaman Başlar?

Ortalama yarım saat süren mezobotoks oldukça kısa sürede etkisini gösteren bir işlemdir. İşlem yapıldıktan sonra  değişimler başlar. İşlemden ortalama bir hafta sonra hedeflenen sonuçlar gözle görülür hale gelmeye başlar. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Mezobotoks Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kişinin yaşı, cilt sağlığı, şikayeti, kişinin mimik kullanımı mezobotoks etki süresini belirler. Bu işlemin ortalama etkisi 4 ila 6 ay arası devam eder.

Vitamin Botoks (Vitox) Nedir?

Vitamin botoks (vitox) mezobotoks olarak bilinen işlemin başka bir adıdır. 

“Vitamin botoks (vitox)”, “oyuncu botoksu”, “sanatçı botoksu” gibi farklı isimlerle bilinen mezobotoks medikal bir işlemdir. Mutlaka işin uzmanı, deneyimli bir doktor tarafından uygulanmalıdır. 

Paylaş:
Leave comment

Adres

Aydın / Nazilli

Telefon

(️0530) 885 68 60

WhatsApp

Soru Sor

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmts: 09:00-18:00