Lipoliz

14 Nis

Lipoliz, etkili bir  bölgesel zayıflama, lokal yağ yakma yöntemidir. Lipoliz uygulamasında fosfatidil kolin kullanılır. Fosfatidilkolin soya fasulyesinden elde edilen bir bileşendir. Bu bileşen insan vücudunda yağ metabolizmasında büyük rol oynar ve doğal vardır. Fosfatidil kolin, kolesterol düşürmek amacıyla alınan birçok kolesterol ilacının içinde de bulunur.

Lipoliz Nedir?

Lipoliz,  soya fasulyesinden elde edilen, fosfatidil kolin bileşeni kullanılarak yağ yakma, zayıflama yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan fosfatidil kolin, insan vücudundan doğla bulunan ve yağ metabolizması için büyük rol oynayan bir maddedir. 

Fosfatidil kolin sayesinde, bölgesel toplanan yağ fazlalığı eritilir ve kişinin bölgesel zayıflamasını sağlar, bu madde FDA tarafından onaylanmış, güvenirliği kanıtlanmıştır. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan bu madde sayesinde, doğala yakın yağ yakmak amaçlanır. 

Lipoliz Nasıl Uygulanır?

Lipoliz uygulamasının enjeksiyon, soğuk lipoliz ve lazer lipoliz gibi farklı yöntemleri vardır.

Enjeksiyon yöntemi ile yapılan işlemde oldukça ince uçlu iğneler kullanılarak işlem gerçekleştirilir.  İşlem sırasında mezoterapi tabancası kullanılabilir. Mezoterapi tabancası ve ya ince uçlu iğneler doğrudan sorunlu bölgedeki yağ dokusuna, 2 cm aralıklarla enjekte edilir.  Lipoliz tedavisinde kullanılan ilaç miktarı kişinin kilosu, genel sağlık durumu, yaşına göre doktor tarafından belirlenir.

Lipoliz Ne İçin Yapılır?

Lipoliz,  fazla yağlanma nedeniyle meydana gelen şekil bozuklukları, selülit şikayetleri, bölgesel yağlanma için yapılan bir yöntemdir. 

Lipoterapinin uygulandığı başlıca şikayetler şunlardır:

 • Bölgesel yağlanma
 • Selülit
 • İçi yağ dolu beze (lipom)
 • Göz etrafında oluşan yağlar
 • Erkeklerde meydana gelen iyi huylu meme yağlanması (jinekomasti)
 • Göz altı torbalanması
 • Cerrahi yağ aldırma işlemi sonrası oluşan şekil bozukluğu
 • Sırt bölgesinde meydana gelen fazla yağlanma

Lipoliz Hangi Bölgelere Yapılır?

Vücutta birçok bölgede yağ birikimi gerçekleşir. Bel, kalça, basen bölgeleri en yaygın bu şikayetin yaşandığı yerlerdir. Lipoliz tüm bu bölgelerde rahatlıkla uygulanabilir bir yöntemdir. 

Lipolizin yapıldığı başlıca bölgeler şunlardır:

 • Bel, kalça, basen bölgeleri
 • Kollar, koltuk altı
 • Bacaklar
 • Gıdı, çene altı yağları
 • Göz altı torbaları bölgesi
 • Sırt bölgesi
 • Erkeklerde meme bölgesi

Lipolizle Ne Kadar Kilo Verilir?

Lipoliz, özellikle bölgesel yağlanmadan kurtulmak, zayıflamak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde vücutta gevşemeye neden olmadan yağ yakımı gerçekleştirilir. Lipolizle verilen kilo miktarı kişiden kişiye değişir. Doktorun önerdiği senas sayı ve süresine uymak önemlidir. Ayrıca kişinin kilosu, genel sağlık durumu, yaşı, beslenme düzeni, hareketli yada hareketsiz oluşu, spor ve egzersiz yapması verilen kilo için belirleyici unsurlardır.

Lipoliz Kaç Seans Yapılır?

Lipoliz seans sayısı, kişinin yaşı, kilosu ve vücut yağ kitlesine göre belirlenir. Bu tedavi kişiye özel bir tedavidir. Çoğunlukla en az  2 ila 4 seans arası lipoliz uygulaması önerilir. Lipoliz seans aralıkları ise verilen kiloya göre 4 ila 6 hafta arası belirlenebilir. 

Seans sonrasında, beden doğal yolla parçalanan yağ atıklarını temizler.

Lipoliz Ne Zaman Etki Eder?

Lipoliz öncesi ve sonrası olan değişim gözle görülür olarak fark edilir. Bu işlemin etkisi oldukça kısa sürede gözlemlenir. Hastaların büyük bölümünde 2. seanstan sonra vücuttaki değişim dışarıdan fark edilir. 3. haftadan sonra kilo kaybı tavan yapar. 

Lipoliz Sonrası

Lipoliz uygulandıktan sonra kişi genel yaşam tarzına dikkat etmelidir. Kilo kaybının sağlıklı olması için sağlıklı beslenme ve egzersiz olan bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Bu sayede kas dokusu güçlenir, vücut hatları istenilen oranda ve şekilde  olur. 

Lipoliz Tehlikeli mi?

Lipoliz, FDA onayı olan, güvenirliği kanıtlanmış bir bölgesel zayıflama yöntemidir.  İşlem sonrası, işlem uygulanan bölgede hafif kızarıklık, şişlik, kaşıntı, hafif morarma, hafif yangı görülebilir.  Kişiden kişiye değişen bu etkiler birkaç gün sürebilir ve kendiliğinden gider.

Lipoliz Kimlere Yapılmaz?  

Lipoliz, 18 yaşından küçük bireylere, şeker hastalarına, karaciğer ve böbrek sorunu olan hastalara, İlaç alerjisi olanlar, var olan bir enfeksiyon geçirenlere, kanser hastalarına, gebe ve emziren annelere önerilmez. Bunların dışında kalan herkese lipoliz yapılabilir.

Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz, bölgesel zayıflamak, yağ yakmak için yüksek soğuktan faydalanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde vakum başlıkları olan bir cihaz kullanılır ve -3 ile -7 arası değişen soğukluk kullanılır. Bu yöntem uygulanırken diğer dokular zarar görmez.

Lazer Lipoliz Nedir?

Lazer lipoliz, kişi uyanık haldeyken, ameliyathane koşullarında yapılan bölgesel zayıflama işlemdir. Bu işlem sonrası, kişi aynı gün içinde günlük yaşantısına devam edebilir.

Lazer lipoliz sayesinde yağ depoları parçalanır ve  zaman içinde vücuttan uzaklaştırılır.

İğneli Lipoliz Nedir?

İğneli lipoliz, bölgesel olarak toplanmış yağ dokusunun içine fosfatidilkolin ve gerekli ilaçların enjekte edilerek uygulanan bölgesel zayıflama işlemidir. Yağ dokusuna enjekte edilen bu maddeler, yağın parçalanarak eritilmesini sağlar.  İğneli lipoliz; doğum sonrası kalan bölgesel kilo, kol, bel, basen, kalça, ve bacak bölgelerine  yaygın olarak uygulanır. Ayrıca erkeklerin sırt bölgesinde meydana gelmiş bölgesel yağ kitlesi için de bu işlem rahatlıkla yapılır. İğneli lipoliz işlemi vücuttan yağ eritmeyi ve atılmayı doğal denge içinde yapar.

Lipoliz Kalıcı mı?Lipoliz uygulamasında kullanılan maddeler vücudun doğasında zaten vardır. Bu maddeler yağ ve kolesterol dengesini sağlamakta büyük rol oynar. Bölgesel zayıflama için de kullanılan bu maddeler, doğal ve olması gerektiği zaman içinde yağ atımını gerçekleştirir. Bu sayede lipoliz ile zayıflama kalıcı hale gelir.

Paylaş:
Leave comment

Adres

Aydın / Nazilli

Telefon

(️0530) 885 68 60

WhatsApp

Soru Sor

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmts: 09:00-18:00