Leke Tedavisi

30 Mar

Cilt lekeleri, cilt sorunları arasında en yaygın olanıdır.  Özellikle ciltteki kahverengi lekeler kişinin oldukça canını sıkabilir. Yaygın görülen bu sorunun farklı farklı sebepleri vardır. Pigmentasyon bozuklukları, doğum lekeleri, sivilce ve akne izleri cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında yer alır.

Günümüz şartlarında kapatıcılar, kozmetik malzemeler gibi ürünler kullanılarak bir nebze lekeler kapatılır. Ancak bu çözümler geçicidir, kalıcı değildir.

Kalıcı cilt lekeleri için farklı tedavi türleri vardır.  Leke tedavisinde en etkili yöntemi, doktor muayene sonrası belirler.

Cilt Lekesi Nedir?

Cilt lekesi, cilt üzerinde oluşmuş herhangi bir iz için kullanılan tabirdir.  Genellikle zararı yoktur.  Kahverengi, açık, koyu, kırmız, gri, mavi renkte olabilir.  Özellikle ciltteki kahverengi lekeler, kalıcı cilt lekeleri, sivilce lekeleri kişinin görüntüsü nedeniyle can sıkıcı olabilir. Bu durumdan kurtulmak için kalıcı leke tedavisi sıklıkla tercih edilir.

Cilt Lekesi Neden Olur?

Cilde rengini veren pigment “melamin” olarak adlandırılır.  Melaminin belirli bölgelerde birikmesi sonucu ciltte leke meydana gelir.  Bazı cilt lekeleri doğuştan gelebilir. melazma olarak adlandırılan güneş lekeleri ise çoğunlukla 30’lu yaşlardan sonra kendini gösterir.

Yaralanmalar, siyah nokta, sivilce ve akne izleri, kistler, nodüller de cilt üzerinde leke oluşmasına neden olur.

Cilt lekelerinin başlıca sebepleri şunlardır:

 • Güneş ışınları nedeniyle (melazma)
 • Doğuştan gelen lekeler
 • Genetik nedenler
 • Yaşın ilerlemesi
 • Gebelik
 • Hormon değişikliği
 • Doğum kontrol hapları, antidepresan gibi bazı ilaçlar
 • Yanlış kozmetik ürünler
 • Evde yapılan yanlış peeling uygulamaları
 • Yaralanmalar
 • Nodül ve kistler
 • Siyah nokta, sivilce ve akne izleri
 • Cilt kanserleri
 • Tıbbi durumlar
 • Enfeksiyonlu cilt hastalıkları kalıcı cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasındadır.

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur?

Cilt lekelerinin oluşma nedeni, cildin melanin pigmentini fazla üretmesidir. Yaşın ilerlemesi, hamilelik, bazı ilaçlar, hormon tedavisi gibi nedenler cildin fazla melanin üretmesini ve leke oluşmasını sağlar.  Bazende yaşanılan bir hastalık, kaza sonucu yaralanma gibi etkenler leke oluşmasını sağlar. 

 Melazma, lentigo, kloazma, efelidler (çiller),  en sık görülen leke türleridir.

Dudak üstü, yanaklar ve alın bölgesinde, kahverengi yama şeklinde olan cilt lekelerine “melazma” denir.

Gebelik döneminde oluşan cilt lekeleri, gebelik lekeleri  kloazma olarak adlandırılır.

Lentigo olarak adlandırılan lekeler, “yaşlılık lekesi” olarak bilinen ve yaşın ilerlemesiyle oluşan lekelerdir.

Çiller (efelidler) ise genetik olarak oluşur. Yüz, el, boyun, dekolte bölgeleri güneş ışınlarına, kozmetik ürünlere doğrudan maruz kalır. Bu nedenle bu bölgeler en sık leke görülen yerlerdir.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt lekesi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir.  Öncelikle cilt lekesinin nedeni belirlenmeli, altında yatan sağlık sorunu tedavi edilmelidir.  Altta yatan sağlık sorununun çözümü çoğunlukla lekeleri giderir.

Cilt kanseri gibi ciddi hastalıkların belirlenmesinde lekeler önem taşır. 

Cilt pigment bozukluğu, doğum lekeleri gibi bozukluklar sağlık bakımından tedavi istemez. Ancak estetik görüntü için tedavi tercih edilebilir.

Cilt lekesi tedavisi arasında lazerle leke tedavisi, kimyasal peelingler vardır. 

Cilt Lekeleri İçin Hangi Tedavi Yöntemleri?

Cilt lekeleri için başlıca tedavi yöntemleri şunlardır:

Soyma Yöntemi-Kimyasal peeling

Soyma yöntemi olarak bilinen kimyasal peeling, özel üretilmiş kimyasal ürünler kullanılarak yapılan leke tedavisidir.  Bu tedavi yönteminde kimyasal çözelti olarak çoğunlukla glikolik asit kullanılır. Glikolik asit, meyve asitlerinden elde edilir. 

Soyma yöntemi, hafif lekelerde en etkili leke tedavileri arasında yer alır.

Kimyasal peeling seansları, kişinin ihtiyacına göre 4-6  arası değişebilir.

Mezoterapi Leke Tedavisi

Mezoterapi, en etkili leke tedavisi olarak sıklıkla tercih edilir. Cildin ihtiyaç duyduğu, leke giderici ilaçlar cilt altına mikroenjeksiyon yöntemiyle uygulanır. Leke tedavisinde mezoterapi, peeling, lazer gibi diğer leke tedavi yöntemleriyle beraber kullanılabilir.

Mezoterapi sayesinde cilt aynı zamanda canlılık, parlaklık ve gençlik kazanır.

Leke Maskesi- Enzim Peeling

Enzim peeling, leke tedavisinde son zamanların popüler tedavisidir.  Özel bir soyma yöntemi olan enzim peeling uygulamasında kişiye özel karışım hazırlanır ve maske olarak uygulanır. 

Enzim peeling işleminde kullanılan leke maskesi 8-10 saat kadar bekletilebilir.

Tedavi sonrası özel bir leke kremi kullanılır.

Lazerle Leke Tedavisi

Lazerle leke tedavisinde çeşitli lazerler kullanılır. Lekenin rengi, tonu ve yaygınlığına göre tedavide kullanılan lazer belirlenir. 

Fraksiyonel, Q anahtarlı, IPL lazerler en yaygın kullanılan ışık sistemleridir.

Fraksiyonel lazerler, renk hücresini hedefleyerek tedavi gerçekleştirir.

Q anahtarlı, IPL lazerler ise renk hücresini hedef alarak leke tedavisini gerçekleştirir.

En Etkili Leke Tedavisi Hangisi?

En etkili leke tedavisi, kişinin şikayeti, lekenin cinsi, cilt yapısı, yaşı gibi faktörlere bakılarak, kişiye özel belirlenir. Lazer, kimyasal peelingler, leke maskesi, mezoterapi en etkili leke tedavileri aralarında yer alır.

Melazma Leke Tedavisi

Melazma lekeleri çoğunlukla yüz bölgesini etkileyen, kahverengi lekelerdir. Toplumda görülme sıklığı oldukça fazladır.  Melazma lekeler, erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülür. Bunun en büyük nedeni hamilelik gibi hormonal değişimlerin kahverengi melazma lekelerine neden olmasıdır. Melazma leke tedavisinde lazer, kimyasal peelingler, mezoterapi leke tedavisi en etkili leke tedavileri arasında yer alır. Bu yöntemler tek başına veya kombin olarak kullanılabilir.

Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir?

Ciltteki kahverengi lekeler en sık görülen leke çeşitleridir. Güneş ışınları, hormonal değişiklikler, bazı ilaçlar ciltteki kahverengi lekelere neden olabilir. Ciltteki kahverengi lekeleri yok etmek için mutlaka doktora gidilmeli ve doktor gözetiminde tedavi gerçekleştirilmelidir.

Paylaş:
Leave comment

Adres

Aydın / Nazilli

Telefon

(️0530) 885 68 60

WhatsApp

Soru Sor

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmts: 09:00-18:00