Kırışıklık Tedavisi Nasıl Uygulanır?

9 Mar

Kırışıklık, yaş almakla beraber  ortaya çıkan doğal bir olaydır. Özellikle yüz, el gibi güneş ışınlarına fazla maruz kalan bölgelerde daha fazla görülür. İlerleyen tıp teknolojisi sayesinde kırışıklıklar tedavi edilir.

Kırışıklık Neden Olur?

Yüz kırışıklığı, alın kırışıklığı vücutta en sık görülen yaşlanma belirtileri arasında yer alır. 

Kırışıklığın oluşmasında en büyük etken yaşın ilerlemesidir. İlerleyen yaş nedeniyle cilt elastik yapısını ve yağ üretimini kaybetmeye başlar. Azalan  yağ üretimi ve elastik yapı nedeniyle cilt üzerinde kırışıklıklar meydana gelir.

Yaşlanmanın yanında bazı faktörler de kırışıklığa neden olur. Özellikle güneş ışınları doğal yaşlanma sürecini hızlandırır. Güneş ışınları, cildin bağ dokusunu, kolajen ve elasitn lifleri hasara uğratır. Bağ dokusu hasara uğrayan cilt dayanıklılığını kaybeder, kırılgan bir hale gelir. 

Ayrıca sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar, çevre kirliliği gibi dış etkenler cildin kırışma sürecini hızlandırır.

Kırışıklık “yaşlılık kırışıklığı” ve “mimik kırışıklığı” olarak ayrılabilir.

Yaşlılık kırışıklığı;

Kadın ve erkeklerde 30’lu yaşlardan itibaren kolajen azalması olur.  Cilt altında kolajen üretiminin azalması nedeniyle cilt elastikiyeti azalır.  Yaşlılık kırışıklıkları göz, dudak kenarları, yanak ve alın kırışıklığı olarak kendini gösterir. Daha ileri yaşlarda cilt sarkması olarak kendini gösterir.

Mimik kırışıklığı;

Kızgınlık, mutluluk, şaşkınlık belirtisi olarak kullanılan mimikler ince ve derin çizgilere neden olur. Daha fazla mimik kullanan kişilerde erken yaşlarda çizgiler oluşabilir. Kırışıklık tedavisi sayesinde mimik kırışıklıkları yok edilir.

Kırışıklık Tedavisi Nedir?

Farklı nedenlerle oluşan kırışıklıklar  cilt sağlığı, dış görünüm gibi faktörlere bağlı olarak kişiyi rahatsız eder.  Bazı genetik faktörlerde devreye girdiği zaman kişi olduğu yaştan çok daha büyük gösterebilir. İlerleyen tıp teknolojisi sayesinde kadın, erkek herkesin şikayeti olan kırışıklıkların tedavisi oldukça kolaydır.

Kırışıklık tedavisinin başında cilt yenileme yöntemleri, ilaçlar, dolgu maddeleri ve plastik cerrahi gelmektedir.

Kırışıklık Tedavileri Nelerdir?

Yüz kırışıklıkları, alın kırışıklıkları, ağız kenarında oluşan kırışıklıklar, mimik kaynaklı ince ve derin çizgiler kırışıklık tedavisi ile yok edilir veya azaltılır. İnce ve derin çizgilerin birkaç farklı tedavisi vardır:

PRP

PRP, trombositten zenginleştirilmiş plazma tedavisidir. Kişiden kendi kanı alınır ve ayrıştırılır. Ardından trombositten zengin olan kan kişiye geri verilir. Kanda bulunan pıhtı hücrelerinin ana görevi, hasara uğrayan doku hücrelerini onarmaktır. Pıhtı hücrelerinin azalması nedeniyle cilt elastikiyetini kaybeder, kırılgan hale gelir. Bu nedenle kan pıhtı hücreleri  genç ve sağlıklı bir cilt için yapı taşı niteliğindedir. 

 Açılımı “Planet Rich Plasma” olan PRP tedavisi en yaygın kullanılan kırışıklık tedavisidir.

Bu tedavide kişinin kendi kanında olan kan pıhtı hücreleri “trombositler” 3-4 kat daha fazla hale getirilir. Bu sayede cildin kolajen üretimi desteklenir, cilt kendini yenilemeye başlar.

H-100 Gençlik Aşısı

Yaş ilerledikçe, cildin genç kalmasını sağlayan mineraller, vitaminler, asitler vücutta azalır. Bu nedenle cilt sağlıklı görüntüsünü kaybeder, hasara uğrar ve kırışıklı meydana gelir.

H-100 gençlik aşısı, cildin kaybettiği hyaluronik asit, vitamin, mineral, peptit, kolajen, mannitol, hexapeptide-8, Organic Siliva, DMAE, PENTAPEPTİDE-18, B1, B6, vitaminleri barındırır. H-100 gençlik aşısı, 30’lu yaşlardan itibaren yaşlılığın etkilerinden cildi korumak için yapılır. H-100 gençlik aşısı yıl içinde birden fazla yapılabilir. Cildin durumuna göre yıl içinde 4 defa gençlik aşısı cilde uygulanabilir.

Mezoterapi

Mezoterapi, cildin orta tabakasına uygulanan bir kırışıklık tedavisidir, mezolifting” olarak da bilinir.  Mezoterapi tedavisinde cilt için gerekli olan vitamin, mineral, hyaluronik asit gibi maddeler çok ince uçlu iğneler kullanılarak cilde enjekte edilir. 

Gençlik kokteyli olarak da bilinen bu yöntem sayesinde hücresel metabolizma uyarılır, gençlik dokuları aktif hale getirilir. Bu sayede  cilt eski sağlığına kavuşur, cilt üzerinde meydana gelen ince ve derin çizgiler ortadan kalkar.

Mezolifting tedavisi aynı zamanda cildi sıkılaştırır, nem dengesi sağlanır, cilt üzerinde oluşan lekeler yok edilir.

Mezobotoks

Mezobotoks, mezoterapi ve botoks işlemlerini birleştiren bir uygulamadır. Mezobotoks tedavisi son yılların popüler kırışıklık tedavileri arasında yer alır. “Oyuncu botoksu”, “ünlü botoksu” olarak da bilinir. Bu uygulamada botulinum toksin ve mezoterapi tedavisinde kullanılan cilt için yararlı maddeler cildin alt katmanına enjekte edilir. 

 Mezobotoks, klasik botoks gibi mimikleri dondurmaz, donuk bir ifade oluşturmaz. 

Oyuncu botoksu olarak bilinen bu işlem sayesinde cilt kaybettiği nem dengesini geri kazanır. Ciltte oluşan lekeler ve hasar onarılır, cilt eski canlılığını, parlaklığını geri kazanır. Deri üzerinde oluşan ince ve derin çizgiler yok edilir, kişi eski genç görüntüsünü geri kazanır.

Mezobotoks uygulaması ortalama olarak 15-20 dakika süren bir işlemdir. İşlem sonrası kişi günlük yaşantısına devam edebilir.

Bu uygulama klasik botoks gibi kas içine yapılmaz, derinin alt katmanına yapılır. Bunun sonucu kişide donuk bir ifade oluşmaz.

Dolgu

Dolgu uygulaması en etkili kırışıklık tedavilerinden biridir. Bu işlemde dolgu malzemesi olarak hyaluronik asit kullanılır. Göz altı ışık dolgusu, Hollywood yanağı ve çene dolgusu bu işlemin en sık yapılan türleridir.

Yüz Kırışıklıkları İçin Ne Yapılmalı?

Yüz,  güneş ışınları, hava kirliliği gibi dış etkenlerden en çok etkilenen bölgedir. İlerleyen yaş ile beraber diğer etkenler yüz bölgesinde kırışıklık oluşmasını hızlandırır. Dolgu, mezoterapi, botoks, mezobotoks yüz kırışıklıkları için en yaygın kullanılan tedavi yöntemleridir.

Paylaş:
Leave comment

Adres

Aydın / Nazilli

Telefon

(️0530) 885 68 60

WhatsApp

Soru Sor

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmts: 09:00-18:00