İp Askı Nedir? İp Askı ile Yüz Gerdirme

14 Nis

İp askı, cerrahi işlemlere gerek kalmadan uygulanan estetik uygulamasıdır. Yüz hatlarından hoşnut olmayan, kırışıklık, sarkma şikayetleri olanlar bu uygulamaya sıklıkla başvurur. İp askı sadece yüz bölgesine uygulanan bir yöntem değildir.  Karın bölgesinde meydana gelen sarkmalar gibi şikayetler içinde bu yönteme başvurulur. 

İp Askı Nedir?

Yıllar içinde ve başka nedenlerden dolayı ciltte sarkma, çizgiler, gevşeme gibi  bazı deformasyonlar meydana gelir. 

İp askı, cilt üzerinde meydana gelen bu deformasyonları ortadan kaldıran, ameliyatsız germe işlemidir.  Bu işlem Fransa’da geliştirilmiştir bu nedenle Fransız askısı olarak da bilinir. Bu uygulama sadece estetik görüntü için yapılmaz, yüz felci gibi sağlık sorunları içinde uygulanır. İp askı işleminde, cildin ihtiyacına göre ayarlama yapılabilen esnek ipler kullanılır. Bu ipler vücutla uyumludur, sağlığa zararlı değildir.

İp Askı Nasıl Uygulanır?

Ciltte askılama yönteminde, insan sağlığına uyumlu olan, içi polyester, dışı silikon materyallerden üretilmiş, esnek ipler kullanılır. Üzerlerinde dokuya tutunmasını sağlayan balıksırtı olarak adlandırılan dişli bir sistem vardır.  Bu iplerin kalıcı ve eriyebilen formda olmak üzere iki alternatifi vardır. Kalıcı formda olan iplerin etkisi uzun sürer. Geçici formda üretilen iplerin etkisi altı ay, iki yıl arası sürer. İp askı yönteminde kullanılacak ipler ve işlem yapılacak bölge belirlenir. Ardından ince uçlu iğneler kullanılarak ip cilt altına yerleştirilir. Fransız askısı, dinamik askı, askılama gibi farklı isimlerle bilinir. 

İp Askının Faydaları Nelerdir?

Fransız askısı olarak da bilinen bu yöntemin en büyük faydalarından biri, cilt üzerine olan etkisidir.  Popüler gençleşme işlemleri arasında yer alır. Ancak bu işlem tek faydası cilde olan gençleşme etkisi değildir. İp askısının başlıca faydaları şunlardır:

 • Bu yöntemde kullanılan iğneler cilt üzerinde uyarım yapar ve yaraların iyileşmesini sağlar.
 • Cildin kolajen üretimini destekler.
 • Cilt üzerinde meydana gelmiş çizgi, kırışıklık, sarkma gibi yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırır.

İp Askıda İpler Hissedilir mi?

İp askıda kullanılan ipler oldukça ince iplerdir ve kişi tarafından hissedilmez, Bu ipler kişinin hissedemeyeceği kadar derine yerleştirilir. Bu nedenle kişi rahatsız olmaz, dokunduğunda elle hissetmez. 

İp Askı Nerelere Yapılır?

İp askı yöntemi başta yüz olmak üzere vücudun farklı yöntemlerine uygulanır. Bu uygulama sadece estetik amaçlı yapılmaz, aynı zamanda tedavi edici etkisi içinde  uygulanır. İp askısının yapıldığı başlıca bölgeler şunlardır:

 • Yüz bölgeleri
 • Boyun, gıdı
 • Meme deformasyonları 
 • Kalça bölgesi
 • Kol ve bacak bölgesi
 • Karın bölgesi

Yüz İp Askı Nedir?

Özel iplerin, cilt altı bağ dokusuna yerleştirilmesi sonucu cildin daha gergin ve genç görünüm elde etmesini sağlayan işleme iple yüz germe denir. Ameliyatsız yüz germe işlemidir. Yüze uygulanan bu işlem sayesinde ipler yüz dokusunu iskelet gibi destekler. Aynı zamanda kolajen üretimini sağlayarak cildin kendi kendini yenilemesini sağlar. 

İple Yüz Germe Nasıl Yapılır?

İple yüz germe, askılama yönteminin en sık uygulandığı bölgedir. İşlem öncesi, doktor tarafından işlem yapılacak bölgeler belirlenir ve işaretlenir. Bu sayede hedeflenen hatlardan dışarı çıkılmaz. İşlem yapılacak bölgeye anestezik ilaç uygulanarak uyuşması sağlanır. Ardından ince uçlu iğnelerle takılı olan ipler işaretlenen bölgelere yerleştirilir. 

İple yüz germe işleme ortalama olarak yarım saat sürer. 

Yüze İp Askı Nerelere Yapılır?

Yüze ip askı öncesi ve sonrası, gözle görülür muhteşem bir değişim olur. Ameliyatsız yüz gerdirme uygulamalarından biri olan bu işlem yüzün şu bölgelerine uygulanır:

 • Kaş bölgesi
 • Alın çizgileri
 • Gözaltı torbaları
 • Gülme çizgileri
 • Sarkmış çene bölgesi
 • Yanaklarda meydana gelen yaşlılık belirtileri
 • Kaz ayakları
 • Gıdılar

İp Askısı Kalıcı mı?

İp askısının etkisi kişilerin metabolizma mekanizması bağlı, kullanılan ipin cinsine göre değişir. Kalıcı olan ip askısı uzun yıllar etkisini devam ettirir. Eriyen ipten yapılan işlem ise altı ay ile iki yıl arası etkilidir.

İp Askısı Kimlere Yapılır?

İp askısı 30 ile 65 yaş arasında olan, cerrahi işleme gerek kalmadan  yaşlanma belirtilerinden kurtulmak isteyen kadın ve erkekler yaptırabilir.

Cildinde ileri seviye sarkma ve derin çizgiler oluşmuş kişiler daha az uygun adaydır.

Ayrıca yüz felci gibi sağlık sorunu yaşayan kişiler bu uygulamayı yaptırabilir.

İp Askısı Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem yapıldıktan sonra ilk birkaç hafta yüz masajı, aşırı spor yapılması önerilmez. Ayrıca yüzde gerilme ve kasılmaya neden olabilecek diş tedavileri işlemden hemen sonra yapılmamalıdır. İşlem yapıldıktan sonra sırt üstü yatılmalı, yüzüstü yatılmamalıdır.

Kimlere Yapılmaz?

Fransız askısı olarak da bilinen bu işlem ileri seviye kanser hastalarına,  halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalarına, pıhtılaşma sorunu olan kişilere, ileri derece otoimmün hastalığı olanlara, cildinde enfeksiyon kaynaklı iltihap olanlara önerilmez.

Fransız askısı hamilelere, biyolojik ürünlere alerjisi olanlara yapılmaz.

İp Askısı Zararlı mı?

Fransız askısı olarak da bilinen bu işlemde kullanılan ipler, vücuda uyumlu, sağlığa zararı olmayan iplerdir. İpler oldukça ince yapıdadır, ,ancak oldukça dayanıklıdır, kopma olmaz.  Doktorun önerilerine ve uyarılarına uyulduğu takdirde oldukça güvenilir bir işlemdir. Fransız askısı işlem yapılan  bölgede kişiye göre değişen ödem, morluk, hafif ağrı hissedilebilir. Cildin cilt yapısı ve ağrı eşiğine göre bu yan etkiler değişir. Görülen yan etkiler birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Paylaş:
Leave comment

Adres

Aydın / Nazilli

Telefon

(️0530) 885 68 60

WhatsApp

Soru Sor

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmts: 09:00-18:00