Ağrı Tedavisi

14 Nis

Ağrı tedavisi (Algoloji), nedeni bilinmeyen, her türlü kronik ağrıları tanı ve tedavisini gerçekleştirir. Boyun ağrıları, omuz ağrıları, kol, sırt, bacak ağrıları, kanser kaynaklı ağrılar, kas-iskelet sisteminde oluşan ağrılar gibi ağrılar bu bölümde iyileştirilmektedir. 

Tedavide, radyo dalgaları, bel-boyun fıtıklarına yapılan enjeksiyonlar, kalıcı port-pompa sistemleri gibi farklı yöntemler vardır.

Ağrı Tedavisi Nedir?

Vücutta sorun olduğunu, yolunda  gitmeyen olaylar olduğunun en büyük belirtisi ağrıdır. Hastanın tedaviye  gerek duymasını sağlayan en büyük bulgudur, çoğu zaman bir hastalık nedeniyle ortaya çıkar.

Bazı durumlarda ise uzun süreli, kronikleşen ağrılar oluşur. Bu gibi durumlarda ağrı hastalık belirtisi sayılmaz, hastalığın kendisi olur ve tedavi gerektirir. 

Uzun süreli ağrılar kişinin yaşam kalitesini düşürür, sosyal becerilerini etkiler, psikolojik sorunlara neden olabilir. 

Ağrı tedavisi, uzun süre geçmeyen, kronikleşmiş ağrıları tedavi edilmesidir. Ağrı bilimim, ağrının sebeplerini inceler, kaynağını bulmayı hedefler. Algoloji genellikle kronik ağrılar üzerinde çalışır. 

Ağrı Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ağrı tedavisinde kişinin şikayetine göre farklı yöntemler vardır. Tedavinin uygulandığı başlıca yöntemler şunlardır:

Kalıcı morfin pompaları

Ağrı tedavisi yöntemlerinden biri olan kalıcı morfin pompaları, tedavilere yanıt vermeyen, damar tıkanıklığı, kanser hastalığı gibi durumlardan kaynaklı ağrıların tedavisinde kullanılır.

Kalıcı morfin pompası, deri altına yerleştirilir, bir kateter yardımıyla omuriliğe sabitlenir. 

Kalıcı pompa sayesinde düşük dozda ilaç vücuda verilir. 

Sinir blokları

Bu yöntemde, ilgili organlara ağrı duyularını yollayan sinir lifleri engellenir. Bu sayede kişinin ağrı duyması önlenir. Ağrı tedavisinde sinir blokları çoğunlukla kanser nedeniyle gelişen ağrılar, kronik ağrılar gibi şikayetlerde uygulanır.

Sinir blokları kalıcı veya geçici uygulanabilir.

Omurilik pilleri

Omurilik pili, girişimsel ağrı tedavileri den biridir. Omurgada ağrı olan bölgeye, lokal anestezi kullanılarak omurilik pili yerleştirilir.

Omurilik pili, nöropatik ağrılar, diyabet nedeniyle gelişen ağrılar, sinir hasarına neden olan hastalıklar sonucu gelişen ağrılar gibi, morfin tedavisinin fayda vermediği ağrılarda uygulanır. 

Enjeksiyonlar

Enjeksiyonlar, fıtık tedavisinde ilaçların, fizik tedavinin fayda vermediği, cerrahi işlem gereksinimi duyulmayan  hastalarda uygulanır.  

Tedavide çoğunlukla lokal anestezik ilaç ve steroid enjekte edilir. Bazı durumlarda ozon enjeksiyonu da bu tedavide kullanılır.

Ağrı Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Algolojinin iyi geldiği başlıca hastalıklar şunlardır:

 • Kanser hastalığının neden olduğu ağrılar
 • Nevraljiler
 • Kas-iskelet sistemi kaynaklı şikayetler
 • Boyun fıtığı
 • Bel fıtığı
 • Bel ve boyun ağrısı
 • Omuz-kol- bacak bölgelerinde görülen şikayetler
 • Damar tıkanıklığı nedeniyle oluşan ağrılar
 • Nedeni tespit edilemeyen ağrılar
 • Baş ağrıları
 • Yüz bölgesinde oluşan şikayetler
 • Karın ve kasık ağrıları
 • Siyatik
 • Disk dejenerasyonu
 • Şeker hastalığı nedeniyle oluşan nöropatik ağrılar

Kanser Ağrılarında Algoloji Tedavisi

Kanser hastalarının yaşadığı ağrılar, yaşam kalitesini düşürür, kişiyi sosyal hayattan koparır. Özellikel son dönem kanser hastaları bu sağlık sorununu yaşayabilirler. 

Kanser hastalarında ağrı tedavisi, ağrı kontrolünü sağlayarak, kişinin yaşam kalitesini ve konforunu artırma hedefler.

Şeker Hastalarında Ağrı Tedavisi

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı, kişinin kan damarlarını hasara uğratır, sinir liflerine saldırarak sinir hasarına neden olur.  

Sinir liflerinin uğradığı hasar sonucu, sinir kaynaklı nöropatik ağrılar meydana gelir. Bu ağrılar çok şiddetli olabilir. Bazı durumlarda morfin gibi ağır ilaçlar bile fayda vermez. Bu gibi durumlarda ağrı tedavisi şeker hastalarının ağrılarını giderir, yaşam kalitesini yükseltir.

Bel Fıtığında Ağrı Tedavisi 

Bel fıtığında ağrı tedavisi, genellikle enjeksiyonlar kullanılarak yapılır. İlaç ve fizik tedavinin yeterli gelmediği ama ameliyat gerektirmeyen bel fıtıklarında uygulanır. 

Bel fıtığında ağrı tedavisinde kullanılan enjeksiyonlar şunlardır:

Lomber faset eklem enjeksiyonları

Bazı ağrılar omurganın faset eklemlerinden kaynaklanabilir. Bu ağrılar diğer tedavilere cevap vermez ve ağrı ortadan kalkmaz. Bu gibi durumlarda lomber faset eklemine enjeksiyon işlemi yapılır.

Sakroiliak eklem enjeksiyonları

Bel bölgesinde olan sakrum ve ileum adı verilen omurgaların olduğu bölgede meydana gelen ağrılar için yapılan enjeksiyon işlemidir.

Transforaminal epidural enjeksiyonlar

Transforaminal epidural enjeksiyonlar, bel fıtığı gelişmiş disk çevresinde ödemi iyileştirmek ve sinir kökünün maruz kaldığı baskıyı tedavi etmek için uygulanır. Bu işlem sayesinde sinir kökü basısı ve ağrısı giderilir.

Sinir Kökü Blokajı ile Bel Fıtığı Tedavisi

Ağrı tedavisi metotlarından biri olan, sinir kökü blokajı bel fıtığı kaynaklı ağrılar içinde uygulanır. Omurilikten çıkan sinir köklerine steroid ve anestezik madde içeren ilaç enjekte edilir.  Bu sayede ilgili sinir kökü engellenerek bloke edilir ve ağrı giderilir.

Boyun Fıtığında Ağrı Tedavisi

Boyun fıtıkları, omurilik ve  kola baskı yaparak ağrıya neden olur. Bunun en büyük nedeni, omurlar arasında olan disklerin yumuşak bölümünün dış katmanının hasara uğrayarak dışarı çıkması ve fıtığa neden olmasıdır. 

Boyun fıtığı sonucu meydana gelen ağrıya, güç kaybı, uyuşma gibi şikayetlerde eşlik eder. 

Boyun fıtığında ağrı tedavisi ilaç ve fizik tedaviye cevap vermeyen durumlarda uygulanır. 

Boyun fıtığında uygulanan ağrı tedavisi, bel fıtığında olduğu gibi enjeksiyon yöntemleri ile yapılır.  Bu sayede fıtıklı bölgede oluşmuş ödem ve ağrının giderilmesi sağlanır. 

Boyun fıtığında ağrı tedavisi 15-20 dakika gibi bir süre içinde yapılır.

Ağrı Tedavisi (Algoloji) Ne Kadar Sürer?

Algoloji olarak da biline ağrı tedavisi süresi kişiden kişiye, işlem yapılacak bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Algoloji tedavisi ortalama olarak 20-25 dakika süren bir uygulamadır. Tedavi bölgesel anestezi altında uygulanır. Hasta bazen hafif uyutulabilir. Bu nedenle ağrı tedavisinde acı hissedilmez.

Paylaş:
Leave comment

Adres

Aydın / Nazilli

Telefon

(️0530) 885 68 60

WhatsApp

Soru Sor

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmts: 09:00-18:00